نوین پاک : 09125148782

معرفی انواع ترولی جهت انجام فرآیند نظافت

معرفی انواع ترولی جهت انجام فرآیند نظافت

معرفی انواع ترولی جهت انجام فرآیند نظافت

ساده ترین نوع چرخ دستی نظافت یا ترولی دارای دو سطل جداگانه برای آب تمیز و کثیف و سیستم آبگیر فشاری یا رولی می باشد. بدنه آن یکپارچه و مقاوم بوده و مواد اولیه به کار رفته در ساخت آن ضد ضربه، قابل بازیافت و با وزن سبک هستند. از آنجا که بخش های مختلف آن قابل جدا شدن یا اضافه کردن می باشند، مناسب استفاده در محیط های با ابعاد و اندازه های مختلف هستند. تجهیزات جانبی مثل نگه‌دارنده کیسه زباله، سطل‌های حمل مواد، ابزارهای نظافتی و ... به مدل های پیشرفته ترولی اضافه شده‌اند.
 به طور کلی ترولی را می‌توان در چهار گروه اصلی که در واقع پرکاربردترین انواع آن هستند قرار داد:

ترولی نظافت دستی یا ترولی سطل و تی

این ترولی که در واقع ساده ترین نوع ترولی نیز هست، به طور گسترده در انواع محیط ها از جمله محیط های اداری، مسکونی، آموزشی، ورزشی، تولیدی و ... استفاده می شود. سطل این ترولی بوسیله یک دیواره به دو بخش مجزا برای جدا کردن آب تمیز از آب کثیف، تقسیم شده است. هم‌چنین تی نیز مجهز به سیستم آبگیر فشاری یا رولی می باشد. آبگیر باعث جدا شدن هرچه بیشتر آلودگی ها از الیاف تی می شود که این ویژگی برتری ترولی دستی به سطل  وتی سنتی است. این نوع ترولی مناسب نظافت محیط های کوچک است.

ترولی نظافت چند منظوره

امکان انجام همزمان عملیات نظافتی گونانون بوسیله این دستگاه امکان پذیر شده است؛ چرا که تجهیزات جانبی متنوعی مثل ست کامل تی، مخازن جمع آوری زباله به تفکیک، محفظه نگهدارنده ابزار و اقلام نظافتی دارد. در ادامه ویژگی های این دستگاه را آورده‌ایم:

 • معمولا همه آنها مجهز به هر دو مدل آبگیر رولی و فشاری هستند.
 • قطر چرخ های این ترولی زیاد است و شاسی های بلندی داشته و به طور کلی طراحی مقاوم، ارگونومیک و منسجمی دارد. 
 • بخش های مختلف آن بدون پیچ و مهره قابل جدا شدن، تعویض یا اتصال هستند.
 • ماده اولیه آن پلی پروپیلن است که غیر سمی، سبک و در عین حال ضد ضربه و هم‌چنین قابل بازیافت می باشد.
 • امکان طراحی آن به شکل بسته و محفوظ (شبیه به کمد یا صندوق) وجود دارد.
 • در مجموعه های تجاری، آموزشی و .... نسبتاً بزرگ که امکان استفاه از دستگاه های مکانیزه نظافت وجود ندارد اما نظافت دستی نیز مشکل است، ترولی نظافت چند منظوره بهترین انتخاب است.

ترولی نظافتی بیمارستانی

نظافت محیط های درمانی با حساسیت های بهداشتی و صوتی بالایی همراه است. استفاده از ترولی بیمارستانی بدلیل ویژگی های خاصی که دارد به افزایش کیفیت و سرعت فرآیند نظافت بیمارستان کمک می کند. در ادامه به معرفی ویژگی های ترولی نظافتی بیمارستانی می پردازیم.

 • ماده اولیه ساخت ترولی بیمارستانی به گونه‌ای است که در عدم انتقال آلودگی از یک نقطه به نقطه دیگر نقش دارد. مواد پلاستیکی آنتی باکتریال (تکنولوژی یون نقره و پیریتیون روی) موجود در بازار، امکان عرضه ترولی در ساختارهای پیچیده  ترولی بیمارستانی را نیز امکانپذیر کرده است. خاصیت این مواد این است که آلودگی را به خود جذب نمی کنند و به راحتی نیز تمیز می شوند. 
 • فولاد ضد زنگ انتخاب مناسبی برای ساخت ترولی بیمارستانی است که البته وزن سنگینی نیز دارد. اما به طور کلی ترولی ها کم وزن بوده و چرخ‌های روان دارند. هم چنین قسمت های مختلف آن ها بدون صدا باز و بسته می شوند.
 • چرخ‌های لاستیکی این ترولی حرکت نرم و بیصدایی دارند. درب پوش های آن نیز مجهز به آرام بند هستند.
 • کشوها و محفظه هایی برای حمل انواع اقلام بهداشتی و نظافتی و هم چنین پارچه و ملحفه های تمیز و کثیف (با توجه به نیازمندی مراکز درمانی) بر روی این دستگاه تعبیه شده است.
 • ترولی بیمارستانی به گونه‌ای طراحی شده که به راحتی تمیز شود. سطل ها نیز کشویی هستند تا امکان نظافت آسان داشته باشند.

ترولی نظافت هتلداری و خانه‌داری یا ترولی هتلی

اهمیت رعایت بهداشت و تمیزی در مجموعه‌هایی که خدمات اقامتی ارائه می دهند بر کسی پوشیده نیست. ترولی هتلی با ساختار مقاوم و جادار برای نگهداری انواع اقلام نظافتی، رعایت نظافت این مکان ها را آسان کرده است. این ترولی که قابل استفاده در انواع هتل ها و مهمان سراها می باشد را می توان در دسته ترولی های چند منظوره نظافت نیز قرار داد. در ادامه به معرفی ویژگی های خاص این دستگاه می پردازیم.

 • بخشی برای حمل مواد نظافتی و مواد شوینده مصرفی دستمال کاغذی، صابون، حوله و شامپو برای مسافران بر روی آن وجود دارد.
 • قسمت های جداگانه‌ای برای نگهداری ملحفه‌های تمیز و هم چنین جمع آوری ملحفه‌های استفاده شده بر روی این ترولی تعبیه شده است.
 • انواع تجهیزات نظافت بوسیله این ترولی قابل حمل هستند. بخش های مختلف ترولی درب‌های قفل شونده دارد.
 • یکی از ویژگی های خاص ترولی هتلی این است که در طراحی های شیک و زیبا تولید می شود.
 • قسمت های مختلف این ترولی نیز بدون هیچگونه پیچ و مهره امکان جدا شدن، تعویض یا اتصال دارند.
 • یک صفحه نگهدارنده پلاستیکی که کار نگهداری کیسه زباله را انجام می دهد، کشوهای کاربردی برای حمل انواع ابزار و اقلام نظافتی، چرخ‌های مستحکم و مقاوم از جمله مشخصات یک ترولی هتلی هستند.
 • در رستوران ها نیز به منظور سرو غذا یا حمل ظروف از این ترولی استفاده می شود.

ترولی یک ابزار نظافت دستی حرفه‌ای است که بر اساس شرایط محیطی و نوع کاربری ویژه‌ای که قرار است داشته باشد، در مدل های متنوع و در اندازه‌ها و با امکانات استاندارد یا اختیاری گوناگون تولید و عرضه می‌شود. در واقع قطعات مختلف آن سرهم بندی شده‌اند. این ویژگی استفاده از آن در محیط های گوناگون را امکان پذیر ساخته است. به‌کارگیری انواع مناسب آن در محیط هایی که استفاده از دستگاه های مکانیزه نظافتی اسکرابر صنعتی ممکن نیست میتواند در تسریع، تسهیل و بهینه سازی فرایند نظافت موثر باشد.

دانشنامه نظافت صنعتی

لوگو نوین پاک ماشین تلفن : - 02145947000 09125148782 تلفن : - 02145947000 09125148782
ایمیل :
footer curve
طراحی و بهینه سازی سایت آرتیت